sobota, 10 maja 2014

     Fakty i mity sztuki walki


Krav Maga o niej opowiem bo tym się zajmuję z racji posiadanego doświadczenia oraz uprawnień instruktorskich,więc chyba mi wolno,a to czy ktoś mi zarzuci niewiedze na jakikolwiek z poruszonych tu tematów jest dla mnie nie istotne i nie podlega dalszej dyskusji.
Więc KravMaga lub kravka jak ktoś woli,nie ma istotnego znaczenia nazewnictwo bo jedno i drugie jest prawidłowe i powszechnie używane,sama nazwa oznacza w wolnym tłumaczeniu
walkę w bliskim kontakcie. I tutaj znów posłużę się cytatem z wiki...............
Krav maga lub kravmaga (hebr. קרב מגע: dosłownie "walka w bliskim kontakcie") – izraelski system walki.
Izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, przez Imi Lichtenfelda System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi. System cały czas ewoluuje na drodze licznych badań i doświadczeń użytkowników, ale także przejmując z innych systemów obronnych bądź sztuk walki najbardziej skuteczne rozwiązania.


Czyli jednak system nie sztuka walki
Tak więc kravmaga której uczę ale i sam w dalszym ciągu poświęcam czas na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności bo nadal jeszcze nie wiele pojąłem z całego systemu,który ciągle ewoluuje i rozwija się biorąc z różnych sztuk walk to co najlepsze i najskuteczniejsze. Tak naprawdę chcąc być w tym i nie tylko w tym dobrym należy ciągle ćwiczyć i tu właśnie pojawia się a może właśnie rozwiewa sens jednego z mitów o sztukach walki,początkującego od zaawansowanego nie różni to co wykonuje ale jak to wykonuje.
Właśnie mity i fakty można o tym dużo powiedzieć a i tak tylko część z tego ma sens i jako takie zrozumienie wśród słuchaczy, a więc w miarę po kolei ,są tak zwani sezonowcy i oni właśnie chcą szybko nauczyć się dobrze walczyć żeby dać komuś wycisk lub popisać się przed kolegami albo dziewczyną ok. Jak sama nazwa wskazuje robią to przez jeden sezon ale różnie ten sezon wygląda u każdego,z nich jedni mają dłuższy inni krótszy zależnie od tego czy na przykład trener od boksu każe im przez miesiąc tylko chodzić prawidłowo i to na dodatek z opuszczonymi rekami. Tak tak może również i tak się zdarzyć zwłaszcza trenerzy starej daty tak właśnie rozpoczynają naukę postawy bokserskiej,każą zapomnieć o rękach,garda jaka darda ?masz się nauczyć chodzić .


Osobiście nie jestem ani za ani przeciw tej metodzie,każdy ma swoja wypróbowaną i dla tego jej używa .Ale wróćmy na chwilę do kravki i znów podeprę się cytatem z wiki.................
Krav magę często uważa się za system brutalny, składający się głównie z "ciosów poniżej pasa". Zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, palce, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią czułe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, obojczyki, mostek, nerki, wolne żebra, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy.
Należy pamiętać, że jak każda aktywność fizyczna, nauka oraz prawidłowe wykorzystanie systemu wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Krav maga sama w sobie nie uczy "niezwykle efektownych technik".
Celem treningu jest natomiast kształtowanie pewności siebie i przytomności umysłu w stanach zagrożenia.


Właśnie i to ostatnie zdanie bardzo mi się podoba,osobiście słyszałem plotki dawno temu kiedy zaczynałem swoją przygodę z kravką od tak zwanych wszystko wiedzących,że na kravce uczą nas bezszelestnie zabijać .prawdopodobnie przez kilka lat musiałem dość mocno opuszczać treningi,zwłaszcza te na których tego uczyli czego niezmiernie żałuję gdyż teraz w oczach niektórych mogę być nieobiektywny .cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz